مقالات

ریزش مو یکی از مشکلات شایعی است که بسیار از افراد با آن دست و پنجه نرم میکنند. داشتن موهایی پرپشت و خوش حالت در زیبایی چهره تاثیر زیادی دارد. ریزش مو ، کم پشت شدن مو و نازک شدن موها زیبایی موها را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مطلب نکته های بسیار کاربردی را درباره ریزش مو بیان میکنیم.

دلیل ریزش مو چیست؟

همیشه قبل از هر درمانی، ابتدا باید دلیل پیدایش آن مشکل را پیدا کرد. اگر فردی بخواهد به درمان ریزش مو بپردازد، ابتدا باید بداند که اصلا چرا موهایش میریزد؟ دلیل ریزش مو چیست؟ ممکن است دلیل ریزش موی فردی با دلیل ریزش مو ی فرد دیگر (حتی خواهرش) متفاوت باشد. از این رو درمانها مختلفی برای آن باید درنظر گرفت.

بنابراین قبل از هر اقدامی برای درمان ریزش مو، باید دلایل ریزش مو و انواع ریزش مو را بدانیم. اگر میخواهید قدمی برای درمان ریزش موهایتان بردارید و آگاهی تان درباره ریزش مو را بالا ببرید، ابتدا بررسی کنید، دلیل ریزش مو ی شما کدام یک از دلایل گفته شده در زیر است؟

۱- رژیم غذایی نامناسب (با محدودیت کالری و پروتئین) یکی از دلایل ریزش مو

مو ها برای رشد طبیعی به مواد مغذی نیاز دارند. این مواد مغذی از غذاهایی که میخوریم بدست می آید. از این رو تامین ویتامین ها و پروتئین های مورد نیاز رشد ها، در داشتن موهایی سالم بسیار موثر است. وقتی که شما برای درمان ریزش مو به پزشک مراجعه میکنید، حتما برایتان آزمایش می نویسد. یکی از این آزمایشها، اندازه گیری میزان مواد مغذی بدن است. بنابراین اگر رژیم های نادرستی میگیرد که برخی از غذاها و ویتامین ها و پروتئین ها را بطور کامل حذف میکنید، همین کار می تواند دلیلی برای ریزش موی شما باشد.

رژیم غذایی برای ریزش مو

رژیم غذایی برای ریزش مو

اگر قصد رژیم گرفتن دارید، حتما تحت نظر پزشک این کار را انجام دهید که مطمئن باشید، ویتامین ها و پروتئینها مورد نیاز بدنتان، به اندازه کافی در برنامه غذایی تان گنجانده شده است.
کاهش وزن شدی که در متابولیسم بدن تاثیر زیادی دارد. همچنین در جذب ویتامین ها و پروتئین ها نیز موثر است. از این رو معمولا بعد از کاهش وزن شدی، ریزش مو اتفاق می افتد. این ریزش مو میتواند با کند کردن روند کاهش وزن و دریافت یک رژیم غذایی مناسب درمان شود.

۲- اثر استرس شدید بر ریزش مو

استرس شدید بر روی هورمونها بدن تاثیر گذار است. تاثیرات هورمونی اثر مستقیمی بر فولیکول های مو دارد. استرس روند رشد طبیعی موها را در حالت “استراحت” نگه میدارد و موی جدید رشد نمیکند. یه این ترتیب موها فقط ریزش دارند و جایگزین نمی شوند. به همین دلیل ریزش مو تبدیل به مشکل جدی می شود و حجم موها کم می شود.

 

اثر استرس بر ریزش مو

اثر استرس بر ریزش مو

۳- کمبود آهن مزمن سبب ریزش مو

یکی از مواد مغذی مورد نیاز بدن برای رشد طبیعی موها، آهن است. اگر کمبود آهن مزمن داشته باشید، بدون شک ریزش مو خواهید داشت. به همین دلیل وقتی پزشک برای درمان ریزش مو برایتان آزمایش می نویسد، حتما آن آزمایش را انجام دهید. در آزمایش مشخص می شود که شما کمبود آهن مزمن دارید یا خیر. افرادی که کم خونی دارند، بیشتر در معرض این مشکل هستند.

۴- بیماری تیروئید دلیل ریزش مو

بیماری کم کاری یا پرکاری تیروئید، یکی از دلایل ریزش مو است. مشکل تیروئید ریزش موی یکنواخت در کل سر را به دنبال خواهد داشت. اما خبر خوب اسن است که با مصرف داروهای تیروئید و کنترل T3، T4 و THS ریزش مو متوقف می شود و در بسیاری از موارد، مو به حالت طبیعی بر میگردد. هر چند پس از تنظیم تیروئید، درمان ریزش مو به آهستگی اتفاق می افتد.

اثر تیروئید بر ریزش مو

اثر تیروئید بر ریزش مو

۵- زایمان و ریزش مو

پروسه زایمان تغییرات هورمونی زیادی را در بدن رقم می زند. تغییرات هورمونی ناشی از زایمان به گونه ای است که مدتی پس از زایمان (حدود ۳ الی ۴ ماه) ریزش موی شدیدی اتفاق می افتد. این ریزش مو طبیعی است و خوشبختانه پس از تنظیم هورمونهای بدن، بهبود می یابد. عواملی چون تغذیه مناسب و پیشگیری از عوامل محیطی آسیب زننده به مو و استفاده از محصولات مراقبت از مو باکیفیت، به روند بهبود کمک میکند.

زایمان و ریزش مو

زایمان و ریزش مو

۶- مصرف برخی از داروها

برخی از داروهای ضدافسردگی سبب ریزش مو می شوند. داروهای ضدافسردگی مو را در فاز تلوژن قرار می دهند. فاز تلوژن همان فاز استراحت مو است. یعنی موی جدید جایگزین موهای از دست رفته نمی شود. این یعنی ریزش مو. داروهایی مثل پروزاک (فلوکستین هیدروکلراید) و پاکسیل (پاروکستین) و زولفت (سرترالین هیدروکلراید) از این گروه هستند. برخی دیگر از داروهایی که برای درمان بیماریها استفاده می شود نیز باعث ریزش مو می شوند. مانند داروهای درمان نقرس، آرتروز یا بعضی از داروهای فشار خون و قلبی.

 

۷- ابتلا به برخی از بیماریها

بیماریهایی مثل آلوپسی آراتا که یک بیماری خود ایمنی است ، بر روی پوست و پوست سر تأثیر می گذارد و باعث می شود موها ناگهان از بین بروند. همچنین مشکلات تیروئید بیش فعال یا کم تحرک هر دو می توانند در ریزش مو نقش داشته باشند. علاوه بر آنها سرطان نیز گاهی باعث ریزش مو شود. اما به طور معمول شیمی درمانی علت اصلی آن است.

 

۸- در معرض قرار گرفتن بیش از اندازه در برابر سرب و آرسنیک

برخی نمک های فلزی و فلزات سنگین از جمله سرب، آرسنیک ، جیوه ، بیسموت ، لیتیوم ، تالیم و کادمیوم سمی هستند و می توانند در نتیجه استنشاق طولانی مدت در محیط های صنعتی یا بواسطه بلع باعث ریزش مو شوند.

 

۹- وراثت یکی از دلایل ریزش مو

 

اگر پدر و مادر شما دچار ریزش مو باشند، احتمال دارد که این ارثیه ناخوشاید را از آنها به ارث ببرید. متاسفانه این موضوع خارج از کنترل فرد است. در این نوع ریزش، ابتدا موهای جلوی سر نازک میشود. سپس مناطق دیگر را درگیر میکند.

۱۰- عدم مراقبت از مو

 

مو ها نیز مانند پوست نیاز به رسیدگی، تقویت و مراقبت دارد. بی توجهی به مراقبت از مو می تواند یکی از دلایل ریزش مو باشد. حتی مدل مویی که می بندید در ریزش موی شما تاثیر گذار است. اگر موهایتان را محکم بکشید و سفت ببندید، به مرور موجب ریزش مو می شود. استفاده از محصولات مو مانند شامپو و نرم کننده و ماسک مو نامناسب نیز سبب ریزش مو می شود. همیشه از محصولات مراقبت از موی استاندارد و از برندهای معتبر استفاده کنید. شانه کردن و شستن بیش از حد موها نیز سبب ایجاد ریزش مو می شود. بنابراین با موهایتان با ملایمت رفتار کنید و از محصولات مناسب برای شستشوی موهایتان استفاده کنید.

مراقبت از مو و تاثیر آن بر ریزش مو

مراقبت از مو و تاثیر آن بر ریزش مو

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو دقیقا بستگی به دلیل ریزش مو دارد. برای دریافت بهترین درمان ریزش مو، ابتدا ببینید دلیل ریزش موی شما کدام یک از موارد ۱۱ گانه گفته شده در بالا می باشد. بر اساس دلایل ریزش مو پزشک معالج یکی از روشهای درمانی ذکر شده در زیر یا ترکیبی از آنها را برای درمان ریزش مو درنظر میگیرد.

۱- داروهای موضعی برای درمان ریزش مو

برخی از داروهای موضعی برای درمان ریزش مو بکار گرفته می شود. یکی از معروفترین آنها ماینوکسیدیل است که تا زمانی که مصرف می شود، اثر افزایش رویش جدید مو را به دنبال خواهد داشت. ماینوکسیدیل اگر با درصدهای بالاتر از ۲ درصد برای خانمها استفاده شود، در صورتیکه با پوست صورت بصورت مکرر تماس پیدا کند، باعث افزایش رشد موهای زائد در همان ناحیه می شود. به همین دلیل برای خانمها بیشتر از ۲درصد تجویز نمی شود.
توصیه می شود ماینوکسیدیل فقط در ناحیه ای که دچار کم پشتی است استفاده شود و از تماس با دیگر نواحی خودداری شود. اگر فقط بر روی موهای سرتان استفاده میکنید، حواستان باشد بر روی صورتتان نریزد. در این صورت باعث ایجاد موی زائد نمی شود.

۲- داروهای خوراکی برای درمان ریزش مو

برخی از داروهای خوراکی در درمان ریزش مو استفاده می شود. فیناستراید دارویی خوراکی است که برای درمان ریزش مو استفاده می‌شود. این دارو سرعت ریزش موها را کم می دهد و موهای جدید را تحریک به رشد می کند. فیناستراید برای ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه یا همان آلوپسی آندروژنتیک استفاده می شود.

۳- تونیک های موضعی درمان ریزش مو

تونیک های ضد ریزش مو یکی از پرکاربردترین محصولات درمان ریزش مو هستند که الزاما نیاز به نسخه پزشک ندارد. در تونیک های ضد ریزش مو ترکیباتی استفاده شده است که گردش خون زیر پوست را تحریک میکند. این موضوع سبب می شود خون راحتتر گردش کند و موها را تحریک به رشد کند. ترکیباتی مانند عصاره سیر، کراتین هیدرولیز شده، کافئین، اسانس رزماری، مخلوط اسیدهای آمینه، عصاره آرنیکا و دکسپانتنول در این تونیک ها استفاده می شود.

۴- مکمل های درمان ریزش مو

برای درمان ریزش مو چه از داروهای خوراکی و چه از داروهای موضعی استفاده میکنید، در طول دوره درمان باید حواستان به محصولات مراقبت از مویی که استفاده میکنید باشد. محصولات مراقبت و بهداشت مو مانند شامپو باید از نوع درمان کننده ریزش مو باشد. وقتی یک شامپو برای درمان ریزش مو فرموله شده است، ممکن است نتواند به تنهایی ریزش موی شدید را درمان کند. اما به روند درمان ریزش مو کمک شایانی میکند. در موارد ریزش موی نه چندان زیاد، می تواند ریزش مو را متوقف کند.

شامپوهای ضدریزش مو چقدر در درمان ریزش مو موثر است؟

شامپو های ضد ریزش مو حاوی ترکیباتی هستند که به گردش خون زیر پوست سر کمک میکند و انرژی زا برای فولیکول مو (ریشه مو) هستند. از این رو به کم شدن ریزش مو و افزایش رشد مو کمک میکند. شامپو ضدریزش مو شاید به تنهایی درمان کننده ریزش موی شدید نباشد اما میتواند روند درمان ریزش مو را سریع تر کند.

برای استفاده بهینه از شامپو ضد ریزش مو باید پس از شستشوی ساقه موها، به مدت ۱ الی ۲ دقیقه کف شامپو را بر روی پوست سر ماساژ دهید. سپس آبکشی نمایید. از آنجاییکه الگوی ریزش موی زنان با مردان متفاوت است، درمان ریزش مو در آنان نیز متفاوت است. بنابراین برای استفاده از شامپو ضد ریزش مو، بهتر است شامپو ضدریزش مویی استفاده کنید که مخصوص بانوان و مخصوص آقایان بصورت جداگانه فرموله شده اند. برندهای معتبر و تخصصی، این دو نوع شامپو را بصورت جداگانه (برای آقایان و برای خانمها) ارائه داده اند.

۱۰ توصیه برای پیشگیری از ریزش مو

بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی دچار ریزش مو می شوند. بهتر است قبل از اینکه دچار ریزش مو شویم، به فکر پیشگیری باشیم. پیشگیری از ریزش مو مجموعه اقداماتی است که احتمال ابتلا به ریزش مو را در طول زندگی کم میکند. بنابراین به این نکات خوب دقت کنید:

۱- اگر مستعد به ریزش مو هستید، هفته ای دو بار از شامپوهای ضد ریزش مو استفاده کنید.
۲- در دوره های منظم (۶ ماهه) آزمایش دهید تا اگر کمبود یکی از مواد مغذی بدن برایتان پیش آمد به سرعت آگاه شوید و با مصرف قرص های مکمل و بهبود رژیم غذایی آن را برطرف کنید.
۳- زمانی که به استخر می روید حتما از کلاه شنا استفاده کنید و بلافاصله بعد از تمام شدن شنا، موهایتان را شستشو و آبکشی کنید تا کلر موجود در استخر بر روی موهایتان نماند.
۴- هرگز رژیم های سخت و بدون نظر پزشک نگیرید. کمبود برخی مواد مغذی و ویتامین ها و پروتئین ها به شدت بر ریزش مو اثر دارد. اگر به هر دلیل رژیم میگیرید، حتما رژیم اصولی و با حفظ تامین مواد مورد نیاز بدن باشد.
۵- وقتی از نرم کننده استفاده می کنید، آن را فقط به ساقه موهایتان بزنید و به ریشه نزنید.
۶- اگر موهای بلندی دارید، خیلی سفت آنها را نبندید و با موهایتان با ملایمت رفتار کنید.
۷- هر از گاهی آزمایش تیروئید بدهید و نتیجه آن را به پزشک به اشتراک بگذارید.
۸- استرستان را کنترل کنید. هرگز نگذارید طولانی مدت استرس بر شما غلبه کند. سریع به فکر چاره و درمان استرس باشید.
۹- اگر مشکلات هورمونی دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و برای درمان آن اقدام کنید. تغییرات هورمونی تاثیر منفی بر ریزش مو دارد.
۱۰- موهایتان را بیش از حد شانه نکنید. همچنین بیش از اندازه شستشو ندهید.

این ۱۰ نکته به شما کمک میکند تا احتمال ریزش مو در شما کمتر شود. به آنها توجه کنید و این عادات را جزو سبک زندگی تات قرار دهید.